Święta Bożego Narodzenia to czas wzmożonych wydatków i… często katastrofy domowego budżetu. Co zrobić, żeby w natłoku świątecznych przygotowań nie stracić kontroli nad swoimi finansami? Ekspert portalu zadluzenia.com radzi, jak mądrze zarządzać domowym budżetem i przeżyć te piękne dni nie tyle oszczędnie, co rozsądnie i ekonomicznie.

Dominika Sobieraj – Redaktor naczelny portalu zadluzenia.com

Choć świąteczny wieczór ma w sobie wiele magii, ciepła i spokoju, to wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że jego przygotowanie sporo kosztuje. Co zrobić, by przeżyć święta z rozmachem i nie musieć przy tym mocno nadwyrężać domowego budżetu lub – co gorsza – zadłużać się?

Często słyszymy, że „na święta nie ma co oszczędzać”. Jednak organizacja świąt Bożego Narodzenia za mniejszą kwotę wcale nie musi polegać na kupowaniu gorszych składników lub słabszych prezentów. Gdzie zatem, jeżeli nie w wyborze tańszych rzeczy, tkwi sekret przedświątecznego sukcesu finansowego? Wskazujemy pięć, naszym zdaniem, najważniejszych rzeczy.

Po pierwsze – planujemy

Świąteczne zakupy powinniśmy zacząć nie od wizyty w sklepie, ale od spokojnego wypisania wszystkiego, co jest nam potrzebne w związku z organizacją świąt. Co należy ująć? Najlepiej stworzyć wykaz świątecznych potraw, określić liczbę zaproszonych gości, sporządzić spis osób, które chcemy obdarować prezentami i osobną listę innych świątecznych zakupów (np.: choinki czy ozdoby świetlne). Każdym z tych punktów najlepiej zająć się z osobna (tym bardziej, jeżeli przeraża nas samo słowo „planowanie”).

Po drugie – nie kupujemy na zapas

W kwestii potraw, najlepiej dokładnie wypisać składniki, które są nam potrzebne i nie kupować produktów w przypadkowej ilości tylko dlatego, że znaleźliśmy je w dobrej cenie. W czasie świąt odczujemy też dodatkową korzyść z tego działania – nasza lodówka nie będzie przepełniona zbędnymi artykułami spożywczymi, dzięki czemu zmieścimy w niej więcej potraw. Dokładny spis tego, co będzie nam potrzebne, pozwoli nam na racjonalne rozłożenie zakupów na różne sklepy, w których akurat będzie promocja na te produkty, których poszukujemy.

Po trzecie – prezenty adekwatne do naszego budżetu

Wybierając prezenty świąteczne, najlepiej na początku określić sobie budżet: całościowy lub w przeliczeniu na jedną osobę i dopiero do tej kwoty szukać konkretnych pomysłów. Nie ma sensu na samym początku kupować od razu kilku drogich prezentów. Po paru dniach może się bowiem okazać, że nie stać już nas na obdarowanie pozostałych osób. Kupujmy przede wszystkim to, na co realnie nas stać, a jeżeli nie mamy wystarczającego budżetu na realizację danego pomysłu – zrezygnujmy z niego i poszukajmy opcji alternatywnej. Pamiętajmy, że bliskich możemy także obdarować czymś niedrogim, ale bardzo osobistym – pięknym listem, ramką ze zdjęciami albo pamiątkową książką z wybranego okresu życia.

Po czwarte – pakujemy ekonomicznie

Nie warto również przepłacać za gotowe torebki do pakowania – mogą kosztować nawet 1/3 ceny prezentu. Dużo bardziej oryginalnie i od serca będzie poświęcić trochę czasu i zawinąć prezent własnoręcznie. Możemy na przykład zapakować prezenty w stylu rustykalnym – wystarczy zapakować w szary papier (kilkadziesiąt groszy za duży arkusz), przewiązać zwykłym sznurkiem jutowym (kilka złotych za kilkaset metrów), a zamiast kokardki wetknąć pomiędzy wiązanie pachnącą gałązkę świerku. Takie pakowanie będzie ekonomiczne, stylowe i – co równie ważne – przygotowane z myślą o drugiej osobie.

Po piąte – trzymamy się ustalonego planu

To, ile pieniędzy realnie przeznaczymy na organizację świąt, zależy również w dużej mierze od tego, czy będziemy kurczowo trzymać się założonego planu i w jakich konkretnie sklepach zrealizujemy nasze zakupy. Warto korzystać z promocji i rabatów oraz – o ile jest taka możliwość – udać się do firmowych outletów lub hurtowni. Jeżeli zdecydujemy się na zakupy odpowiednio wcześnie, możemy także skorzystać ze sklepów internetowych. Pamiętajmy jednak o tym, że czas oczekiwania na przesyłkę w tym gorącym okresie może być wydłużony, w związku z czym najbezpieczniej jest złożyć zamówienie przynajmniej tydzień przed świętami.

Realizacja powyższych punktów i odpowiedzialne przygotowanie listy świątecznych zakupów z pewnością pozwoli nam na organizację świąt Bożego Narodzenia dokładnie za taką kwotę, jaką pierwotnie będziemy chcieli przeznaczyć na ten cel. Warto zatrzymać się na chwilę w tym przedświątecznym pędzie i zadbać o to, by móc potem spędzić magiczny świąteczny czas spokojnie, rodzinnie i bez wizji ciążącego nad nami zadłużenia.