Przygotowując się do Świąt, DPD Polska przestawia się na specjalne procedury już z końcem października. Na czas szczytu paczkowego firma zwiększa zatrudnienie, m.in. w magazynach, contact center oraz na stanowiskach kurierów. Skuteczność doręczeń zależy jednak nie tylko od kuriera czy pogody za oknem. Sporo zależy od zamawiających i od sklepów internetowych.

Złote zasady świątecznych zakupów

Przede wszystkim zamówienie w sklepie internetowym warto złożyć z bezpiecznym wyprzedzeniem, najpóźniej na pięć dni roboczych przed Wigilią. Będzie to również dobre zabezpieczenie przed skutkami wystąpienia niekorzystnych warunkówatmosferycznych, na które kurier po prostu nie ma wpływu. Należy zadbać także o prawidłowe wpisanie adresu odbiorcy i danych kontaktowych, włączając w to adres e-mail oraz telefon kontaktowy.

Paczki standardowo doręczane są w godzinach pracy, dlatego warto pomyśleć o zamówieniu przesyłki do miejsca, gdzie spędzamy większą część dnia. Jeżeli jednak nie wiemy, gdzie będziemy podczas doręczenia, możemy skorzystać z sieci nadań i odbiorów DPD Pickup. Co jeszcze? Zalecamy sprawdzić, czy zamawiany towar jest dostępny w magazynie e-sklepu.

Przesyłki zlecane DPD Polska można monitorować przez specjalne narzędzie na stronie dpd.com.pl. Elastyczne zarządzanie odbiorem paczki ułatwia z kolei usługa Predict: odbiorca otrzymuje powiadomienie e-mail lub sms, zawierające precyzyjną informację o  planowanym doręczeniu wraz z opcją zmiany terminu doręczenia oraz imię i numer telefonu kuriera. Jeżeli paczka została wysłana za pobraniem, odbiorca może zapłacić u kuriera wygodnie kartą, BLIKiem lub gotówką. Łatwość kontroli nad przesyłką daje odbiorcy portal mojapaczka.dpd.com.pl. Za jego pośrednictwem można skutecznie zarządzić terminem dostawy przesyłki, zmienić adres dostawy, sprawdzić numer telefonu do kuriera realizującego dostawę. Możemy także zobaczyć  położenie kuriera na mapie.

Właściwe opakowania

Warto pamiętać o właściwym opakowaniu i zabezpieczeniu pakunku. Standardowa paczka powinna mieć kształt prostopadłościanu, z którego nie wystaje żaden ponadwymiarowy element. Niewłaściwie zapakowane przesyłki narażone są na uszkodzenie ale mogą także zniszczyć inne paczki. Wysyłając produkty szklane i kruche, powinniśmy zapakować je w materiał dopasowany do zawartości, a wielkość i wytrzymałość opakowania powinny być dostosowane do gabarytów i ciężaru przesyłki.

Do zapakowania produktów lekkich, takich jak płyty, książki czy gry komputerowe, używajmy odpowiedniej grubości kartonu i folii bąbelkowej  oraz materiału do wypełnienia wolnych przestrzeni.

Odzież i obuwie nie powinny przemieszczać się wewnątrz kartonu. Wystarczy jednak  odpowiednia amortyzacja zawartości oraz wytrzymałe pudełko. Telefony, akcesoria komórkowe, sprzęt komputerowy czy RTV/AGD, małe AGD czy produkty wnętrzarskie (np. lampy) muszą być transportowane w opakowaniu producenta z oryginalnymi profilami lub być owinięte folią bąbelkową. Całość należy umieścić w mocnym kartonie.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek zwiększy prawdopodobieństwo, że przesyłki dotrą na czas i we właściwe miejsce, w dobrym stanie. Udanych zakupów!