• Onkologia
  • Hematologia
  • Zdrowie Kobiet
  • Ciąża
  • Seniorzy
  • Pulmonologia
  • Choroby cywilizacyjne
  • Baza leków
  • Portale Tematyczne
    • W trosce o seniorów
    • Oddech
    • Ciąża – świadome macierzyństwo
    • O tym się nie mówi
    • W trosce o kobiety
    • Diagnoza: Nowotwór
    • Hematologia – poznaj choroby krwi
Likes
Followers
Warsaw Press
Warsaw Press
  • Onkologia
  • Hematologia
  • Zdrowie Kobiet
  • Ciąża
  • Seniorzy
  • Pulmonologia
  • Choroby cywilizacyjne
  • Baza leków
  • Portale Tematyczne
    • W trosce o seniorów
    • Oddech
    • Ciąża – świadome macierzyństwo
    • O tym się nie mówi
    • W trosce o kobiety
    • Diagnoza: Nowotwór
    • Hematologia – poznaj choroby krwi
  • Ciąża
  • Zdrowie

Cięcie cesarskie

  • 7 minut czytania
Total
0
Shares
0
0
0

Cięcie cesarskie, o czym nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, jest w pełni tego słowa znaczeniu zabiegiem operacyjnym – chirurgicznym z otwarciem jamy brzusznej, czyli z taki samym rozcięciem powłok brzusznych jak przy każdej operacji w zakresie narządu rodnego np. wycięcia macicy, operacji na jajnikach czy wreszcie operacji chirurgicznych na jelitach. Czasami różni się ono lokalizacją rozcięcia skóry w obrębie regionu od pępka do spojenia łonowego, ale konsekwencje i sposób gojenia rany jest we wszystkich przypadkach taki sam.

Prof. dr hab. n. med. Mariusz Zimmer, Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Warto o tym pamiętać gdyż część ciężarnych usiłuje niejako wymusić na lekarzach położnikach wykonanie cięcia cesarskiego tzw. na życzenie, według zasady „bo tak chcę” lub co my lekarze słyszymy często na salach porodowych: „przyszłam sobie zrobić cięcie cesarskie”

Należy jasno wszystkim Paniom zakomunikować, że w polskich rekomendacjach, a tym samym w prawodawstwie naszego kraju nie ma pojęcia „cięcie cesarskie na życzenie”. Nie wykonujemy operacji, bo tak chce pacjentka. To jest procedura medyczna obarczona ryzykiem powikłań i niepowodzeń, ingerująca w sposób drastyczny w homeostazę organizmu i nie powinna być stosowana pochopnie bez wskazań medycznych. Przy kwalifikacji do każdej procedury medycznej, a tym bardziej zabiegowej, z naruszeniem ciągłości tkanek, zadajemy sobie pytanie czy istnieją inne możliwości postępowania medycznego w danym przypadku, mniej obciążające organizm, ale dające taki sam efekt końcowy? Odpowiedź na to pytanie pozwala wybrać zawsze metodę najmniej inwazyjną, zgodnie z nadrzędną zasadą medyczną Primum Non Nocere – czyli przede wszystkim nie szkodzić. Taką zastępczą procedurą porodową odnośnie cięcia cesarskiego jest oczywiście naturalny poród, który w swojej nazwie ma słowo fizjologiczny, czyli naturalny. W sytuacji, kiedy istnieją przesłanki medyczne, z których wynika niemożność urodzenia siłami natury lub poród fizjologiczny stanowi większe ryzyko niż cięcie cesarskie, lekarz prowadzący ciążę i / lub poród proponuje zabieg cięcia cesarskiego.

Edukacja

Przed każdą procedurą medyczną, a przede wszystkim zabiegową, pacjentka jest dokładnie poinformowany o wskazaniach do tego zabiegu, o możliwych procedurach zastępczych, o rodzaju zabiegu i sposobie jego wykonywania oraz o możliwości i rodzaju powikłań. Są to podstawowe elementy informacyjne, które przed przystąpieniem do zabiegu pacjent, w pełni świadomy, musi podpisać w formularzu świadomej zgody przyjęcie tych informacji. Warto je jasno powtarzać, pacjentkom, często nie do końca uświadomionym o specyfice cięcia cesarskiego.

Jako Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, którego jestem Prezesem, prowadzimy kampanię edukacyjną w tym temacie wychodząc jak najszerzej do pacjentek z takimi tematami czego przykładem jest powyższy artykuł. Kobiety muszą zdawać sobie sprawę, że cięcie cesarskie cięciu nie jest równe. Często wydawałoby się proste cięcie cesarskie, może tak zaskoczyć operatora, że staje się ono bardzo rozległym i skomplikowanym zabiegiem operacyjnym. Przed zabiegiem nie jesteśmy w stanie w 100% przewidzieć wszystkie ewentualne jego konsekwencje. Może zdarzyć się, że zabieg, który średnio trwa 30- 50 min. przedłuża się do kilku godzin heroicznej walki o życie pacjentki. Dlatego, między innymi, o takich sytuacjach piszemy w wyżej wspomnianej zgodzie na zabieg operacyjny, gdyż decyzje ratowania życia w trakcie zabiegu są błyskawiczne i nie ma czasu w na tłumaczenia i wyjaśnienia aktualnej sytuacji.

Możliwe powikłania

Musimy mieć takie zezwolenie wyrażone przed rozpoczęciem zabiegu. Należy oczywiście zadać sobie pytanie czy często się takie sytuacje zdarzają? – odpowiadając: podczas wykonywania pierwszych cięć cesarskich rzadko, ale nie można powiedzieć, że nigdy. Jednak przy kolejnych cięciach cesarskich u tej samej pacjentki, niestety odsetek możliwości takich powikłań zwiększa się znacznie. Tu należy wyjaśnić, dlaczego – otóż gojenie pooperacyjne polega na zrastaniu się uprzednio rozciętych tkanek. Proces ten u każdej pacjentki jest inny i nieprzewidywalny.

Poza kosmetycznym efektem na skórze, gdzie może rana być zgrubiała przez keloid, bardziej istotne jest spustoszenie i zaburzenie topografii w obrębie jamy brzusznej. Po uprzedniej operacji mogą istnieć zrosty jelit z macicą, narośnięty pęcherz moczowy itd., zatem zmienione warunki anatomiczne mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia tych narządów, a to sprawia, że operacja staje się już bardzo ryzykowna, w odniesieniu do stanu zdrowia pacjentki po operacji. Warto wspomnieć o jednym bardzo istotnym fakcie. My położnicy wykonując cięcie cesarskie operujemy w jednym z najbardziej unaczynionych obszarów w organizmie. Przez dwie główne tętnice dochodzące do mięśnia macicy, który rozcinamy, płynie krew ze średnią prędkością ok. 700 ml/min. Warto sobie wyobrazić co za sobą niesie uszkodzenie takich naczyń, a zdarzyć się może z różnych przyczyn.  Oznacza to, że w przeciągu 3 min może wynaczynić się ponad 2 litry krwi, co stanowi już realne zagrożenie życia.

Warto wiedzieć, że operacje na ciężarnych macicach są jednymi z najtrudniejszych zabiegów operacyjnych, obarczonych ryzykiem masywnych i błyskawicznych krwotoków. Najczęściej z takim zagrożeniem mamy do czynienia w przypadkach ekstremalnych patologii ciąży tj. wystąpienia tzw. łożysk przerośniętych. Jest to patologiczne usadowienie łożyska, które przerasta najczęściej do pęcherza moczowego a powstaje również najczęściej u pacjentek po uprzednim cięciu cesarskim. Jest to jedna z patologii ciąż, można powiedzieć zainicjowana w związku z uprzednim cięciem cesarskim. Decydując się na rozwiązanie przez cięcie cesarskie musimy o tym pamiętać. Musimy zdawać sobie sprawę i uświadamiać ciężarne, że pochopne wykonanie cięcia może narazić ją na ekstremalne powikłanie w kolejnej ciąży. Nasze pacjentki nie zawsze chcą o tym wiedzieć i prą do rozwiązania przez cięcie cesarskie.

Kolejnym, bardzo groźnym, powikłaniem wygenerowanym przez poprzednie cięcie cesarskie jest możliwość nieprawidłowego zagnieżdżenia się kolejnej ciąży w mięśniu macicy. Jaki jest tego mechanizm? Otóż po cięciu cesarskim w mięśniu macicy, w miejscu po nacięciu mięśnia i jego zszyciu powstać może tzw. defekt blizny, który obrazowo można porównać do „dołka golfowego”. W kolejnej ciąży, na wczesnym jej etapie zarodek może wpaść do „dołka” i tam się zagnieździć, co powoduje kolejne ekstremalne zagrożenie pęknięciem macicy w kolejnych tygodniach ciąży i kolosalnym krwotokiem, zagrażającym życiu pacjentki. Patologia ta jest coraz częściej spotykana, wymagająca bardzo specjalistycznego zabiegu, które nie wszystkie ośrodki w Polsce są w stanie wykonać. Wobec powyższego bardzo istotnym jest diagnostyka stanu blizny po cięciu cesarskim, ale nie tej skórnej, lecz tej w mięśniu macicy. Istotne jest również bardzo wczesne wykonanie w kolejnej ciąży badania ultrasonograficznego, które pozwoli zdiagnozować lokalizacje zagnieżdżenia ciąży.

Powyższe patologie, niestety pojawiają się coraz częściej. Spowodowane jest t o niewątpliwie stale zwiększającą się liczbą cięć cesarskich. Tym samym zwiększa się ilość defektów blizny w mięśniu macicy i łożysk przerośniętych. Choćby dlatego, aby nie potęgować powyższych patologii, mamy świadomość, że należy zmniejszyć liczbę cięć cesarskich. Jest to oczywiste. My lekarze, organizacje pozarządowe, jak również rządowe czynią pewne ruchy mające na celu zahamowanie wzrostu liczby cięć.

Budowanie świadomości

Niestety powyższe działania administracyjne nie mają efektu. Żadne Rozporządzenia czy nakazy nie są w stanie doprowadzić do zmniejszania tej liczby. Uważam, że uświadamianie naszych pacjentek o obiektywnych korzyściach – bo takie też istnieją, ale również o niebezpieczeństwach realnych tego zabiegu pozwoli zoptymalizować liczbę cięć cesarskich. Najważniejszym jest, aby wnikliwie kwalifikować do pierwszego cięcia cesarskiego. Ma to moim zdaniem najważniejsze znaczenie, gdyż przebycie cięcia cesarskiego, wprawdzie nie obligatoryjnie, ale w dużej mierze ukierunkowuje przebieg kolejnego porodu do kolejnego cięcia cesarskiego.

Jak uświadamiać ciężarne o faktycznych zaletach i wadach cięć cesarskich? Myślę, że w tym największą rolę powinny odgrywać Szkoły Rodzenia i lekarz prowadzący ciążę. To nawiązanie wzajemnego zaufania pomiędzy ciężarną a lekarzem przez około 9 miesięcy powinno owocować ustaleniem tzw. planu porodu, który we wszystkich przypadkach zdrowych – fizjologicznych ciąż powinien być ukierunkowany na poród siłami natury. Oczywistym jest, że w trakcie porodu mogą zaistnieć wskazania do zakończenia porodu przez cięcie cesarskie- ale to są wskazania medyczne nowoczesnego położnictwa. Dzięki wzmożonemu nadzorowi położniczemu na salach porodowych, fachowej opiece położnych rodząca jest bezpieczna. Nadzór taki jest gwarantem bezpieczeństwa i podejmowania słusznych decyzji o sposobie rozwiązywania ciąży. Faktycznie jest tak, że monitorowanie stanu płodu w trakcie porodu często daje tzw. wynik fałszywie negatywny tzn. jest nadmiernie czuły i wykrywa zagrożenie, którego nie ma.

Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego decyzję o sposobie zakończenia porodu podejmuje doświadczony lekarz położnik na sali porodowej i w wielu przypadkach pomimo wątpliwego wyniku analizy elektronicznej w skojarzeniu z badaniem położniczym poród może zakończyć się szczęśliwie siłami natury. Monitorowanie porodu pozwala na wczesne wykrycie ewentualnej patologii i podjęcie decyzji o cięciu cesarskim. Stanowi to niewątpliwie przyczynę zwiększonej liczby cięć cesarskich, ale to jest w pełni zrozumiałe – lepiej wykonać wcześniej cięcie cesarskie nie patrząc na to, że zwiększymy globalnie ich liczbę – gdyż tu liczy się dobro jednostkowego pacjenta. Nie możemy ulec pewnego rodzaju naciskom i parciu rożnych czynników, że wykonujemy za dużo cięć – róbmy cięcia tam, gdzie są one niezbędne. Czyli należy, jak zawsze znaleźć złoty środek. Nie róbmy cięć na żądanie, bez wskazań medycznych, jak również nie bagatelizujmy nadrozpoznawalności patologii spowodowanej nowoczesnymi technikami monitorowania ciąży.

Rekomendacje

Pomocnymi w tym względzie dla lekarzy położników, są najnowsze rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące wykonywania cięć cesarskich. Grono ekspertów pochyliło się nad tym tematem i dość obszernie wyznaczyło kierunek jak diagnozować i podejmować decyzję o cięciu cesarskim. Z dużym naciskiem, pragnę podkreślić, że powyższe rekomendacje, tak jak każde inne rekomendacje nadają kierunek postępowania a nie są nakazem postępowania. Medycyna jest sztuką – a przez to nie można ujarzmić postępowania medycznego do nakazów i postępowania według matematycznego wzoru. Każdy przypadek jest indywidualny i najgorszym byłoby postępowanie rutynowe z każdym pacjentem. Oczywistym jest, że znając aktualne osiągnięcia medycyny w rekomendacjach wyznaczamy kierunki działania, które w odpowiednio umotywowanych sytuacjach mogą być modyfikowane – to leży u podstaw rozwoju medycyny.


Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Powiązane tematy
  • ciąża
  • Cięcie cesarskie
  • macierzyństwo
Poprzedni artykuł
  • Ciąża
  • Zdrowie

Antynowotworowa profilaktyka zdrowia w ciąży

Czytaj więcej
Następny artykuł
  • Ciąża
  • Zdrowie

Przygotowania do porodu

Czytaj więcej
Zobacz również inne artykuły!
Czytaj więcej
  • Onkologia
  • Zdrowie

Drugi CyberKnife w Poznaniu

Czytaj więcej
  • Ciąża
  • Zdrowie

Prawidłowe przygotowanie do ciąży

Czytaj więcej
  • Ciąża
  • Zdrowie

Poporodowa regeneracja i higiena okolic intymnych

Czytaj więcej
  • Diagnoza: Nowotwór ed.V
  • Onkologia
  • Zdrowie

Oncofertility – zachowanie płodności w leczeniu onkologicznym

Czytaj więcej
  • Diagnoza: Nowotwór ed.V
  • Onkologia
  • Zdrowie

Radioterapia stereotaktyczna

Czytaj więcej
  • Diagnoza: Nowotwór ed.V
  • Onkologia
  • Zdrowie

Radiochirurgia – niewykorzystany potencjał

Czytaj więcej
  • Diagnoza: Nowotwór ed.V
  • Onkologia
  • Zdrowie

Rak prostaty – gdzie i jak się badać?

Czytaj więcej
  • Diagnoza: Nowotwór ed.V
  • Onkologia
  • Zdrowie

Pacjent onkologiczny w dobie COVID-19

Instagram

warsawpress

Kochani, życzymy Wam pogodnych, spokojnych, rodzi Kochani, życzymy Wam pogodnych, spokojnych, rodzinnych i przede wszystkim zdrowych 🐣 Świąt Wielkanocnych. 🐣
📢Miło nam poinformować, że wystartowała kol 📢Miło nam poinformować, że wystartowała kolejna edycja kampanii "Diagnoza: Nowotwór".📢

❗️Z danych z NFZ wynika, że w 2020 roku wystawiono ponad 17 tys. mniej kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO) niż w 2019 r. Tylko w styczniu wydano o ponad 3 tys. mniej kart niż w analogicznym okresie rok temu.❗️

Musimy pamiętać, że nowotwory nie mają lockdownu, a w przypadku chorób onkologicznych czas⏳ ma kluczowe znaczenie. Szacuje się, że w najbliższych latach nastąpi wzrost📈 wykrywalność nowotworów w trzecim i czwartym stadium zaawansowania. Leczenie tych pacjentów będzie trudniejsze, a rokowania gorsze. 

Dziękujemy wszystkim Ekspertom👨‍⚕️👩‍⚕️, którzy postanowili podzielić się z Wami swoją wiedzą i Partnerom kampanii. 🤝

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami opublikowanymi w ramach naszej kampanii na http://www.warsawpress.com/ i http://onkologia.warsawpress.com/

#onkologia #nowotwory #rakpluca #rakprostaty #bialaczka #rak #rakpiersi #onkolog #diagnostyka #hematoonkologia
Kochani, Życzymy Wam zdrowych, radosnych i rodzin Kochani,
Życzymy Wam zdrowych, radosnych i rodzinnych 🎁Świąt Bożego Narodzenia🎅 i samych sukcesów w nadchodzącym roku🎉.
❗️Na cukrzycę w Polsce choruje już około 3m ❗️Na cukrzycę w Polsce choruje już około 3mln osób, a prognozuje się, że w przeciągu 10 lat liczba ta może wzrosnąć do 5 mln.❗️

📅14 Listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Cukrzycy i z tej okazji zapraszamy Was do zapoznania się z kolejną edycją naszej kampanii edukacyjnej "Cukrzyca pod kontrolą".

❗️"Dzisiaj w czasie pandemii COVID-19 trudniej opowiadać i prognozować jak będzie wyglądać przyszłość, także w temacie liczby chorych na cukrzycę. Obym nie była złym prorokiem twierdząc, że nowy koronawirus SARS-Cov 2 przyczyni się do jeszcze większej dynamiki wzrostu zachorowań na cukrzycę." Prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.❗️ 

Z Cukrzycą da się skutecznie walczyć, pamiętajmy o zdrowej diecie🥗 i aktywności fizycznej⛹️‍♀️, które są podstawowymi elementami profilaktyki cukrzycy.

Dziękujemy wszystkim Ekspertom👨‍⚕️👩‍⚕️, którzy postanowili podzielić się z Wami swoją wiedzą i Partnerom kampanii. 🤝
Wszystkie materiały znajdziecie na👉: http://chorobycywilizacyjne.warsawpress.com/

#cukrzyca #diabetologia #chorobycywilizacyjne #cukrzycy #swiatowydziencukrzycy #leczenie #profilaktyka
❗️Kochani, startujemy z kolejną edycją nasze ❗️Kochani, startujemy z kolejną edycją naszej kampanii "W trosce o seniorów", która w całości poświęcona jest zdrowiu seniorów.❗️ 

Kampania otrzymała patronaty m.in. Polskiego Towarzystwa Urologicznego i Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. 🧑‍⚕️👩‍⚕️

"Rak nie wybiera, jest chorobą demokratyczną, także pod względem wieku. Jednak w zależności od wieku atakuje on z inną siłą, dając różne szanse na wyzdrowienie." - Aleksandra Rudnicka, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. 

Jednymi z głównych tematów kampanii są rak płuca i rak gruczołu krokowego - nowotwory, na które narażeni są w szczególności seniorzy.👵👴

Dziękujemy wszystkim Ekspertom👨‍⚕️👩‍⚕️, którzy postanowili podzielić się z Wami swoją wiedzą i Partnerom kampanii. 🤝

Wszystkie materiały znajdziecie na👉: http://seniorzy.warsawpress.com/

#rak #rakpłuca #rakprostaty #rakgruczołukrokowego #seniorzy #POChP #grypa #infekcje #60plus #zdrowie
❗️Z przyjemnością informujemy, żę wystarto ❗️Z przyjemnością informujemy, żę wystartowała IV ed. naszej kampanii "W trosce o Kobiety"❗️, w której skupiamy się na zdrowiu kobiet.👩‍🦰 

Zdrowie Intymne🚦, leczenie niepłodności🔬, chirurgia w raku jajnika🧑‍⚕️, a przede wszystkim profilaktyka🩺 są tematami przewodnimi tej edycji. 

❗️Rolą profilaktyki jest wyprzedzanie występowania niekorzystnych objawów świadczących o różnego rodzaju schorzeniach, a tymczasem tylko 25% kobiet bada się regularnie u ginekologa.❗️

Dziękujemy wszystkim Ekspertom👨‍⚕️👩‍⚕️, którzy postanowili podzielić się z Wami swoją wiedzą i Partnerom kampanii. 🤝

Wszystkie materiały znajdziecie na: http://kobieta.warsawpress.com/

Subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera!

Kochani, życzymy Wam pogodnych, spokojnych, rodzinnych i przede wszystkim zdrowych 🐣 Świąt Wielkanocnych. 🐣
📢Miło nam poinformować, że wystartowała kolejna edycja kampanii "Diagnoza: Nowotwór".📢
Kochani,
❗️Na cukrzycę w Polsce choruje już około 3mln osób, a prognozuje się, że w przeciągu 10 lat liczba ta może wzrosnąć do 5 mln.❗️
❗️Kochani, startujemy z kolejną edycją naszej kampanii "W trosce o seniorów", która w całości poświęcona jest zdrowiu seniorów.❗️
❗️Z przyjemnością informujemy, żę wystartowała IV ed. naszej kampanii "W trosce o Kobiety"❗️, w której skupiamy się na zdrowiu kobiet.👩‍🦰
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
©2020 Warsaw Press. All Rights Reserved

Wprowadź wyszukiwane słowa kluczowe i naciśnij Enter.