Obserwuj nas w social mediach!
Facebook
Instagram
Newsletter
Newsletter
Eksperci o zdrowiu
Eksperci o zdrowiu
  • Aktualności
  • Onkologia
  • Hematologia
  • Zdrowie Kobiet
  • Seniorzy
  • Choroby cywilizacyjne
  • Baza leków
  • Onkologia
  • Zdrowie

Onkologiczne Tsunami

  • 6 minut czytania
Total
0
Shares
0
0
0
0
0
0

Obecnie w Polsce żyje około miliona osób, u których w ciągu ostatnich 15 lat wykryto nowotwór. Każdego roku liczba nowych zachorowań na nowotwory złośliwe wzrasta o kolejne kilka tysięcy. Nowotwory stanowią drugą przyczynę zgonów w naszym społeczeństwie, jednak epidemiolodzy prognozują, że w kolejnych latach nastąpi gwałtowny wzrost zachorowań i tym samym staną się one pierwszą przyczyną zgonów. Bardzo ważne jest, aby polski system opieki onkologicznej był na to przygotowany.ol

dr hab. Adam Maciejczyk, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

Statystyki

W 2015 r. w Polsce odnotowano 163 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe oraz 100 tys. zgonów z tego powodu. Główną przyczyną wzrostu zachorowalności na nowotwory jest przede wszystkim starzejące się społeczeństwo (osoby po 65. roku życia), jednak na nowotwory choruje coraz więcej osób młodych oraz w średnim wieku (25-64 lata), co jest związane m.in. z paleniem papierosów. Stąd nowotwory płuca są najczęściej wykrywanym nowotworem w Polsce ogółem. U kobiet dominują nowotwory piersi, które stanowią u nich ponad 22% wszystkich zachorowań. Kolejne najczęstsze nowotwory u kobiet to nowotwory płuc, trzonu macicy, jelita grubego, jajnika i szyjki macicy. U mężczyzn dominuje nowotwór płuc (17,7% wszystkich zachorowań u mężczyzn) oraz prostaty (17,4%). Pozostałe najczęstsze nowotwory występują w jelicie grubym, pęcherzu moczowym, odbytnicy oraz żołądku.

Niestety w Polsce mamy wciąż jeden z najniższych w Unii Europejskiej odsetek pięcioletniej przeżywalności pacjentów onkologicznych. Średnie przeżycie 5-letnie w Polsce wynosi nieco ponad 40% i jest średnio od 10% do 25% niższe w porównaniu do innych krajów UE (Wielka Brytania – 50%, Szwecja 65%). Pięcioletnie przeżycie w poszczególnych nowotworach jest bardzo zróżnicowane. W przypadku najczęstszych nowotworów, m.in. nowotworu płuca, przeżycie 5-letnie w Polsce wynosi 13,4%, w USA 18,7% a w Niemczech 16,2%. W przypadku nowotworu piersi odpowiednio 74,1%, 88,6%, 85,3%, dla nowotworu gruczołu krokowego to 74,1%, 97,2%, 91,2% oraz dla jelita grubego 46,9%, 64%, 62,1% (dane Eurocare5 i Concorde2). W ostatnich 40 latach nastąpiła duża poprawa w leczeniu nowotworów wieku dziecięcego (0-19 lat) i jest w tej chwili na poziomie innych krajów europejskich oraz USA.

Problemy polskiej onkologii

Z pewnością jedną z głównych bolączek polskiej onkologii jest zbyt niskie finansowanie. Co prawda w ostatnich latach odnotowano stosunkowo niewielki wzrost wydatków na onkologię, jednak stanowią one tylko 6% wszystkich wydatków na ochrony zdrowia. W porównaniu np. ze Stanami Zjednoczonymi, w Polsce wydajemy 42 euro na pacjenta, a w USA 333 euro. Nawet w Czechach wydaje się dwa razy więcej – 85 euro. Polskie Towarzystwo Onkologiczne opublikowało w maju br. Raport, w którym na podstawie danych z instytucji finansujących świadczenia zdrowotne i społeczne oszacowaliśmy, jaki wpływ choroby onkologiczne mają na gospodarkę. Dla przykładu, średnioroczne wydatki ZUS na pacjentkę z nowotworem piersi są 4 razy wyższe od wydatków NFZ na leczenie. Z kolei straty gospodarcze wynikające z utraty produktywności przez analizowaną grupę chorych (osiem wybranych nowotworów) tylko w 2016 roku były 3,5 razy większe od wydatków bezpośrednich NFZ (262 mln zł wydanych na leczenie i 917,9 mln zł strat gospodarczych). Dowodzi to, że onkologia jest poważnym problem społecznym i ekonomicznym i zbyt niskie finansowanie leczenia powoduje wzrost wydatków na świadczenia społeczne oraz trwałe lub tymczasowe „znikanie” osób z rynku pracy.

Dodatkowo, poważnym problemem w organizacji opieki onkologicznej jest brak koordynacji i zarzadzania jakością. W Polsce nie tylko wydaje się mało na onkologię, ale znaczna część środków wydawana jest nieefektywnie. Przykładem mogą być powtarzane badania diagnostyczne lub reoperacje, czyli świadczenia za które publiczny płatnik płaci podwójnie. Są to świadczenia, które zostały wykonane niezgodnie ze standardami i aktualną wiedzą medyczną i których ponowne wykonanie było konieczne ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia pacjenta. W chirurgii onkologicznej jakość mierzona jest liczbą wykonanych operacji. Według międzynarodowych standardów minimalna liczba operacji danego nowotworu powinna wynosić 60 rocznie. Tymczasem polscy pacjenci operowani są bardzo często w ośrodkach, gdzie takich operacji wykonuje się kilka rocznie. Wynika to z faktu, iż brakuje kontroli nad jakością świadczeń onkologicznych, a także koordynacji ścieżki pacjenta onkologicznego, tak aby od razu trafiał do odpowiedniego ośrodka. W 2017 r. NFZ podpisał kontrakt z ponad 2600 podmiotami na realizację świadczeń w ramach tzw. pakietu onkologicznego. Przy tak ogromnym rozproszeniu opieki trudno kontrolować jakość, a pacjentowi trudno zorientować się, w którym ośrodku powinien szukać pomocy

W kontekście powyższego możemy mówić o marnotrawieniu dużej części publicznych pieniędzy. Dlatego uporządkowanie tego systemu i wprowadzenie kontroli jakości pozwoli nie tylko na poprawę wyników leczenia, ale również lepszą alokację środków. W debacie publicznej pojawiła się ostatnio koncepcja utworzenia w Polsce Krajowej Sieci Onkologicznej. Ta struktura w znacznej mierze rozwiązuje opisane problemy. Stwarza również możliwości dla rozwoju polskiej onkologii i wdrażania innowacyjnych metod leczenia. Dostęp do nowoczesnych technologii medycznych poprawił się w ostatnich latach m.in. w zakresie radioterapii, która jest stosowana u ponad połowy wszystkich pacjentów onkologicznych. Głównie dzięki Narodowemu Programowi Zwalczania Chorób Nowotworowych i środkom europejskim w polskich ośrodkach onkologicznych znajduje się dzisiaj sprzęt medyczny umożliwiający stosowanie najnowocześniejszych technik takich jak np. radiochirurgia stereotaktyczna. Wciąż ograniczony dostęp występuje w technologiach lekowych, głównie z powodów finansowych. Dlatego sieć onkologiczna, która gwarantuje precyzyjną alokację środków i ich odpowiednie wykorzystanie jest szansą dla tych pacjentów, którzy do tej pory znajdowali się poza systemem.

Profilaktyka

W dyskusji o walce z nowotworami, nie możemy zapominać o roli profilaktyki, która jest kluczowa we wczesnym wykryciu nowotworów. Po pierwsze profilaktyka wtórna, czyli wszystko to, co możemy sami zrobić dla swojego zdrowia. W praktyce oznacza to stosowanie się do zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Po drugie zaangażowanie nie tylko onkologów, ale całego środowiska medycznego, przede wszystkim lekarzy rodzinnych, którzy powinni otwierać i zamykać onkologiczną ścieżkę pacjenta. Lekarz rodzinny powinien mieć rozwiniętą tzw. czujność onkologiczną i w przypadku podejrzenia nowotworu automatycznie reagować i przekazywać pacjenta do wyspecjalizowanego ośrodka diagnostycznego.

W ramach działalności Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych analizowaliśmy wydatki i organizację profilaktyki onkologicznej. Bardzo zaniepokoił nas fakt drastycznego spadku wydatków na profilaktykę w ostatnich latach. Od 2012 roku wartość kontraktów NFZ w zakresie profilaktyki onkologicznej w stosunku do 2017 r. spadła o 30%. Niestety obserwujemy coraz niższy odsetek osób objętych badaniami profilaktycznymi. Organizacja profilaktyki bardzo się pogorszyła po likwidacji Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących (WOK-ów), które odpowiadały za informowanie i koordynowanie badań przesiewowych wśród populacji, u której występuje podwyższone ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Nadzorowały również programy profilaktyczne prowadzone przez samorządy i prywatne podmioty. Nadzór polegał na kontroli jakości wykonywanych badań oraz na tym, czy pacjent otrzymał wiadomość zwrotną i czy w przypadku wykrycia nowotworu został skierowany do odpowiedniej placówki. Mam nadzieję, że ustanowienie sieci onkologicznej przywróci prawidłową organizację profilaktyki. Na szczęście polskie społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i zdaję sobie sprawę, że znaczna część wykonuje badania profilaktyczne we własnym zakresie. Jednak do ośrodków onkologicznych wciąż trafia za dużo pacjentów z zaawansowanym nowotworem. Nowotwory w IV. – najwyższym – stadium zaawansowania stanowią średnio aż 1/3 wszystkich nowotworów. To stanowczo za dużo.

Wyzwania Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

Biorąc pod uwagę ogromne wyzwanie, które nas czeka w związku z nadchodzącym tsunami onkologicznym, PTO pokłada ogromne nadzieje na wprowadzenie sieci onkologicznej. Będzie to spełnienie wizji wielkiej postaci polskiej onkologii, Profesora Tadeusza Koszarowskiego, który podwaliny pod sieć zaczął tworzyć w latach 60. ubiegłego wieku. Do Polski przyjeżdżały wtedy delegacje ze Szwecji, żeby nas podpatrywać i naśladować. Kolejnym krokiem jest przygotowanie i wdrożenie w życie polskiego Cancer Planu, który mimo wysiłków całego środowiska onkologicznego, ale przede wszystkim poprzednich prezesów PTO – Prof. Jacka Jassema oraz Prof. Jacka Fijutha, nie stał się powszechnie obowiązującym dokumentem. Cancer Plan ma znaczenie strategiczne i wyznacza dalsze kompleksowe w zakresie prewencji, wykrywania i leczenia chorób nowotworowych oraz poprawy jakości życia pacjentów onkologicznych.

 

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Share 0
Share 0
Share 0
Powiązane tematy
  • onkologia
  • opieka onkologiczna
  • zdrowie
Poprzedni artykuł
  • Onkologia
  • Zdrowie

Opieka Onkologiczna w Polsce

Czytaj
Następny artykuł
  • Onkologia
  • Zdrowie

Kim jest chirurg onkolog?

Czytaj
Zobacz również inne artykuły!
Czytaj
  • Newsy
  • Zdrowie

Dawka przypominająca zmniejsza liczbę hospitalizacji

Czytaj
  • Newsy
  • Zdrowie

Lecanemab – Lek na chorobę Alzheimera

Czytaj
  • Seniorzy X ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych

Czytaj
  • Seniorzy X ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Mądra Babcia – historia z życia wzięta

Czytaj
  • Seniorzy X ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Nakręca mnie pasja – Krystyna Bałakier

Czytaj
  • Seniorzy X ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Dieta seniora tylko dobrze dobrana

Czytaj
  • Seniorzy X ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Onkologiczni 65+ – potrzebne wsparcie systemowe i społeczne

Czytaj
  • Seniorzy X ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Bo liczy się każdy ruch!

Newsletter
reklama
Instagram

warsawpress

Według danych epidemiologicznych choroby nowotwor Według danych epidemiologicznych choroby nowotworowe najczęściej ujawniają się w okolicy 65. urodzin 🧓👵 i to jest ten czas, gdy zaczynamy mówić w onkologii o wieku senioralnym. Nad tymi pacjentami powinniśmy się wszyscy pochylić ze szczególną troską🤲, bo często zostają ze swoją chorobą sami.

Seniorzy stanowią w Polsce blisko 60% 📈populacji chorych, u których w ostatnich latach wykrywane są nowotwory. U 167 tysięcy osób, u których rozpoznano raka w 2018 roku, prawie 99 tysięcy to osoby po 65. roku życia.

Problemy seniorów, również tych chorych onkologicznie, nie są dostrzegane. I jest to zjawisko, które obserwujemy na całym świecie. A przecież starość jest najdłuższym okresem naszego życia.❗️

Senior z chorobą onkologiczną potrzebuje większego wsparcia w codziennym życiu, na wielu płaszczyznach, by móc sprawnie zarządzać chorobą. Dlatego naszym zdaniem istnieje potrzeba szerokiej współpracy🤝 międzyresortowej w celu poprawy sytuacji starszych pacjentów z chorobą onkologiczną. W prace związane z zapewnieniem odpowiedniej opieki osobom starszym powinny zaangażować się, obok Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej i Ministerstwo Finansów. Jako organizacje pacjentów również będziemy się w te działania angażować. 

Krystyna Wechmann, Prezes Fundacji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. 

Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl

#senior #seniorzy #onkologia #rak #nowotwór #opieka
Starszy wiek to szansa na zrobienie czegoś, co po Starszy wiek to szansa na zrobienie czegoś, co po nas pozostanie, kiedy już odejdziemy. Idealnie do realizacji tego zadania nadaje się internet 💻– okno na świat, którego przewagą nad telewizjami jest jego interaktywność. Korzystający z niego mogą reagować, pisać posty, tworzyć społeczności… – tak robią Mądre Babcie👵.

Dzisiaj przypominamy historię "Mądrej Babci" - Beaty Boruckiej @madrababcia , która była twarzą naszej kampanii "W trosce o Seniorów".

Nie chciałam zostać influencerką, ani być słynną babcią. Wszystko, co powstało, a co z Mądrą Babcią związane, wynikło z faktu, że kiedy w moim życiu pojawiło się troje wnucząt 👶, postanowiłam zapytać inne babcie w sieci internetowej, jak sobie radzą z gromadką wnuków. Jestem jedynaczką, moja mama była jedynaczką, moja córka – również; i jako babcia trójki wnucząt nie wiedziałam czasem, jak mam z nimi postępować. Stwierdziłam jednak, że nie jestem przecież jedyną babcią, która znajduje się w takiej sytuacji, więc zaczęłam publikować posty na FB 📲zawierając w nich moje refleksje, rozterki, obserwacje. To, co pisałam na FB, przyniosło odzew – ze strony babć, które nagle zorientowały się, że są ważne!💡

Z badania SHARE, które jest portretem pokolenia 50+, powstałym w oparciu o badania jakości życia osób po 50. roku życia w różnych krajach Europy, wynika, że złoty medal 🥇w kategorii Relacje po raz kolejny należy się polskim dziadkom, gdyż spędzają oni najwięcej czasu z wnukami – ponad 8 godzin tygodniowo⏳. Doszłam więc do wniosku, że skoro spędzamy dużo czasu z wnukami, to dobrze, abyśmy to robili mądrze i odpowiedzialnie, bo babcia – szczególnie babcia – nie zawsze bywa źródłem dobrej energii w rodzinie, a to może doprowadzać do problemów w relacjach zięć – teściowa, teściowa – synowa i tak dalej. 

Cały artykuł znajdziecie oczywiście na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl 

#seniorzy #inspiracja #zdrowie #babcia #dziadek
Dla tych, którzy nie mieli okazji przeczytać nie Dla tych, którzy nie mieli okazji przeczytać niezwykle inspirującego tekstu🔝, przygotowanego dla nas przez Panią Krystynę Bałakier @balakierkrystyna  Krystyna Bałakier poniżej zamieszczamy kilka cytatów a całość znajdziecie na 👉eksperciozdrowiu.pl

Jeżeli w starszym wieku usiądziemy przed telewizorem📺 bądź przy robótce🧶 i będziemy skupiać się tylko na tym, co nam dolega, to pójdziemy w kierunku starości. Dlatego chcę być przykładem dla innych, że można bez specjalnego wysiłku się rozwijać; nawet, jeśli ma się kiepską emeryturę. 

Zawsze bałam się drogi wstępnej do starości, czyli tego, że nie będę się rozwijać. Wyobrażałam, sobie, że jeśli nie będę umiała korzystać z komputera💻, karty kredytowej💳, konta internetowego, to będę się cofać, a jeśli nie byłoby już w użyciu gotówki, wówczas zostanę bez możliwości dysponowania pieniędzmi. Dlatego uważam, że pierwszym elementem, o który powinien zadbać człowiek starszy, to rozwijanie się, ponieważ świat zmienia się bardzo szybko. Należy to robić w miarę własnych możliwości, ale podstawowe rzeczy trzeba umieć, przykładem są zakupy internetowe. Drugi bezwzględnie ważny dla seniora aspekt to ruch🏃‍♀️, bo siedzenie przed telewizorem przy serialach niszczy zdrowie i powoduje problemy z układem ruchu. Nie powinno się jednak nagle rozpoczynać intensywnego uprawiania sportu (szczególnie, jeśli dotychczas się tego nie robiło), ale należy kontynuować dotychczasową aktywność fizyczną. Ja jestem fanką kijków🚶‍♀️, więc z nimi chodzę.

To, co robię, dodaje mi ogromnej energii💪, podobnie jak kontakty z ludźmi – odczuwam to na co dzień. Czuję się, jakbym miała ogromną rodzinę. bo zawsze ktoś się odezwie, zapyta, zatroszczy. Jest to bardzo miłe i motywujące do dalszego działania.

Cieszy mnie, że mogę być inspiracją dla innych. Bardzo namawiam seniorów, aby poszerzali horyzonty: z pomocą internetu, poprzez czytanie książek, realizowanie swoich pasji. Na emeryturze ma się dużo czasu, więc można wszystko to robić – w każdym wieku.❗️

#seniorzy #motywacja #inspiracja #pasja #zdrowie #rozwój
W ramach naszej kampanii "W trosce o seniorów" op W ramach naszej kampanii "W trosce o seniorów" opublikowaliśmy bardzo ważny artykuł przygotowany wspólnie z Prof. dr hab. n. med. Agatą Szulc 👩‍⚕️ dotyczący depresji seniorów. Pamiętajmy, że żaden wiek nie jest zbyt zaawansowany na to, aby dbać o zdrowie psychiczne. ❗

Osoby po 65. roku życia👴👵 są pod względem depresji generalnie zaniedbane, gdyż objawy, które dotyczą sfery zdrowia psychicznego, bywają bagatelizowane. Skupiamy się zazwyczaj na problemach somatycznych seniora – bo osoby starsze narzekają, mają problemy ze snem, kłopoty z pamięcią, apetytem… Jako społeczeństwo odbieramy te zachowania dość stereotypowo – większość osób uznaje, że są to stany związane z wiekiem i nic na to się nie poradzi. Tymczasem za zachowaniem i stanem seniora może stać depresja. ❗

Bardzo ważne jest obserwowanie osoby starszej, a w razie dostrzeżenia niepokojącej metamorfozy w jej zachowaniu należy skontaktować seniora z lekarzem. Wprowadzenie odpowiedniego leczenia depresji, dostosowanego indywidualnie do pacjenta, może pomóc wyjść ze stanu pogorszenia kondycji psychicznej. Leczenie depresji jest ważne, ponieważ zaniechania w tym obszarze mogą doprowadzić do samobójstwa. U seniorów bywają to tzw. ciche samobójstwa, czyli takie, w których otoczenie nie rozpozna targnięcia się na swoje życie, bo osoba starsza może, na przykład, stopniowo wycofywać się z egzystencji przez odmowę wstania z łóżka, przyjmowania posiłków, leków, napojów; lub dojdzie do zażycia nadmiaru leków – co mogło być dziełem przypadku, ale też mogło być działaniem intencjonalnym.

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu na eksperciozdrowiu.pl 

#seniorzy #depresja #zdrowiepsychiczne #zdrowie
Kochani, z okazji zbliżających się Świąt🎄🎅 oraz nadchodzącego Nowego Roku życzymy Wam zdrowia, szczęścia i spokoju. Niech ten najbliższy rok🍾 przyniesie wiele budujących myśli, dobrych spotkań i energii potrzebnej do osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów.
Dzisiaj zachęcamy do przeczytania artykułu Justy Dzisiaj zachęcamy do przeczytania artykułu Justyna Wielgosz-Dietetyk @justnutrition opublikowanego w ramach naszej kampanii "W trosce o seniorów". Cały artykuł znajdziecie na stronie warsawpress💻

❗️Prawidłowe odżywianie to jeden z najskuteczniejszych i najtańszych sposobów na zmniejszenie obciążenia wieloma chorobami cywilizacyjnymi, m.in. otyłością, cukrzycą typu 2, chorobami sercowo-naczyniowymi nowotworowymi. Dieta stanowi też ważny czynnik w budowaniu różnorodności mikrobioty jelitowej (flory bakteryjnej), która ma duży wpływ na zdrowotność całego organizmu.❗️

Chcąc scharakteryzować ogólne zasady żywienia seniora, powinniśmy bazować na założeniach diety śródziemnomorskiej🥕🍎🥗🍣, uważanej za jeden z najzdrowszych model żywieniowy na świecie. Dieta ta może poprawić parametry metaboliczne i sercowo-naczyniowe oraz zmniejszyć częstość występowania poważnych incydentów sercowo-naczyniowych o około 30%. Ponadto korzystnie wpływa ona na mikrobiotę jelitową, gdyż sprzyja różnorodności mikroflory i zwiększa w okrężnicy ilość bakterii należących do korzystnych dla nas szczepów.

⛔️Osoby starsze powinny unikać żywności, która może działać zapalnie i tym samym pogarszać profil lipidowy i glukozowo-insulinowy. Do produktów spożywczych, które nie powinny znajdować się w diecie osoby starszej, zaliczone zostały: produkty gotowe będące źródłem soli i cukru, pieczywo cukiernicze, żywność wysokoprzetworzona typu fast-food, słodkie napoje, soki, słodycze, niskiej jakości margaryny z dodatkiem utwardzonych tłuszczy, wysokotłusty nabiał bogaty w tłuszcze nasycone, mięso czerwone, podroby, przetwory mięsne. Osoby starsze powinny też unikać nadmiernego spożycia alkoholu i palenia papierosów.🚭
reklama
Według danych epidemiologicznych choroby nowotworowe najczęściej ujawniają się w okolicy 65. urodzin 🧓👵 i to jest ten czas, gdy zaczynamy mówić w onkologii o wieku senioralnym. Nad tymi pacjentami powinniśmy się wszyscy pochylić ze szczególną troską🤲, bo często zostają ze swoją chorobą sami.
Starszy wiek to szansa na zrobienie czegoś, co po nas pozostanie, kiedy już odejdziemy. Idealnie do realizacji tego zadania nadaje się internet 💻– okno na świat, którego przewagą nad telewizjami jest jego interaktywność. Korzystający z niego mogą reagować, pisać posty, tworzyć społeczności… – tak robią Mądre Babcie👵.
Dla tych, którzy nie mieli okazji przeczytać niezwykle inspirującego tekstu🔝, przygotowanego dla nas przez Panią Krystynę Bałakier @balakierkrystyna  Krystyna Bałakier poniżej zamieszczamy kilka cytatów a całość znajdziecie na 👉eksperciozdrowiu.pl
W ramach naszej kampanii "W trosce o seniorów" opublikowaliśmy bardzo ważny artykuł przygotowany wspólnie z Prof. dr hab. n. med. Agatą Szulc 👩‍⚕️ dotyczący depresji seniorów. Pamiętajmy, że żaden wiek nie jest zbyt zaawansowany na to, aby dbać o zdrowie psychiczne. ❗
Kochani, z okazji zbliżających się Świąt🎄🎅 oraz nadchodzącego Nowego Roku życzymy Wam zdrowia, szczęścia i spokoju. Niech ten najbliższy rok🍾 przyniesie wiele budujących myśli, dobrych spotkań i energii potrzebnej do osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów.
Dzisiaj zachęcamy do przeczytania artykułu Justyna Wielgosz-Dietetyk @justnutrition opublikowanego w ramach naszej kampanii "W trosce o seniorów". Cały artykuł znajdziecie na stronie warsawpress💻
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
©2020 Warsaw Press. All Rights Reserved

Wprowadź wyszukiwane słowa kluczowe i naciśnij Enter.