Obserwuj nas w social mediach!
Facebook
Instagram
Newsletter
Newsletter
Eksperci o zdrowiu
Eksperci o zdrowiu
  • Aktualności
  • Onkologia
  • Hematologia
  • Zdrowie Kobiet
  • Seniorzy
  • Choroby cywilizacyjne
  • Baza leków
  • Lifestyle
  • Święta

Planuj, myśl, oszczędzaj

  • 4 minuty czytania
Total
0
Shares
0
0
0
0
0
0

Święta Bożego Narodzenia to czas wzmożonych wydatków i… często katastrofy domowego budżetu. Co zrobić, żeby w natłoku świątecznych przygotowań nie stracić kontroli nad swoimi finansami? Ekspert portalu zadluzenia.com radzi, jak mądrze zarządzać domowym budżetem i przeżyć te piękne dni nie tyle oszczędnie, co rozsądnie i ekonomicznie.

Dominika Sobieraj – Redaktor naczelny portalu zadluzenia.com

Choć świąteczny wieczór ma w sobie wiele magii, ciepła i spokoju, to wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że jego przygotowanie sporo kosztuje. Co zrobić, by przeżyć święta z rozmachem i nie musieć przy tym mocno nadwyrężać domowego budżetu lub – co gorsza – zadłużać się?

Często słyszymy, że „na święta nie ma co oszczędzać”. Jednak organizacja świąt Bożego Narodzenia za mniejszą kwotę wcale nie musi polegać na kupowaniu gorszych składników lub słabszych prezentów. Gdzie zatem, jeżeli nie w wyborze tańszych rzeczy, tkwi sekret przedświątecznego sukcesu finansowego? Wskazujemy pięć, naszym zdaniem, najważniejszych rzeczy.

Po pierwsze – planujemy

Świąteczne zakupy powinniśmy zacząć nie od wizyty w sklepie, ale od spokojnego wypisania wszystkiego, co jest nam potrzebne w związku z organizacją świąt. Co należy ująć? Najlepiej stworzyć wykaz świątecznych potraw, określić liczbę zaproszonych gości, sporządzić spis osób, które chcemy obdarować prezentami i osobną listę innych świątecznych zakupów (np.: choinki czy ozdoby świetlne). Każdym z tych punktów najlepiej zająć się z osobna (tym bardziej, jeżeli przeraża nas samo słowo „planowanie”).

Po drugie – nie kupujemy na zapas

W kwestii potraw, najlepiej dokładnie wypisać składniki, które są nam potrzebne i nie kupować produktów w przypadkowej ilości tylko dlatego, że znaleźliśmy je w dobrej cenie. W czasie świąt odczujemy też dodatkową korzyść z tego działania – nasza lodówka nie będzie przepełniona zbędnymi artykułami spożywczymi, dzięki czemu zmieścimy w niej więcej potraw. Dokładny spis tego, co będzie nam potrzebne, pozwoli nam na racjonalne rozłożenie zakupów na różne sklepy, w których akurat będzie promocja na te produkty, których poszukujemy.

Po trzecie – prezenty adekwatne do naszego budżetu

Wybierając prezenty świąteczne, najlepiej na początku określić sobie budżet: całościowy lub w przeliczeniu na jedną osobę i dopiero do tej kwoty szukać konkretnych pomysłów. Nie ma sensu na samym początku kupować od razu kilku drogich prezentów. Po paru dniach może się bowiem okazać, że nie stać już nas na obdarowanie pozostałych osób. Kupujmy przede wszystkim to, na co realnie nas stać, a jeżeli nie mamy wystarczającego budżetu na realizację danego pomysłu – zrezygnujmy z niego i poszukajmy opcji alternatywnej. Pamiętajmy, że bliskich możemy także obdarować czymś niedrogim, ale bardzo osobistym – pięknym listem, ramką ze zdjęciami albo pamiątkową książką z wybranego okresu życia.

Po czwarte – pakujemy ekonomicznie

Nie warto również przepłacać za gotowe torebki do pakowania – mogą kosztować nawet 1/3 ceny prezentu. Dużo bardziej oryginalnie i od serca będzie poświęcić trochę czasu i zawinąć prezent własnoręcznie. Możemy na przykład zapakować prezenty w stylu rustykalnym – wystarczy zapakować w szary papier (kilkadziesiąt groszy za duży arkusz), przewiązać zwykłym sznurkiem jutowym (kilka złotych za kilkaset metrów), a zamiast kokardki wetknąć pomiędzy wiązanie pachnącą gałązkę świerku. Takie pakowanie będzie ekonomiczne, stylowe i – co równie ważne – przygotowane z myślą o drugiej osobie.

Po piąte – trzymamy się ustalonego planu

To, ile pieniędzy realnie przeznaczymy na organizację świąt, zależy również w dużej mierze od tego, czy będziemy kurczowo trzymać się założonego planu i w jakich konkretnie sklepach zrealizujemy nasze zakupy. Warto korzystać z promocji i rabatów oraz – o ile jest taka możliwość – udać się do firmowych outletów lub hurtowni. Jeżeli zdecydujemy się na zakupy odpowiednio wcześnie, możemy także skorzystać ze sklepów internetowych. Pamiętajmy jednak o tym, że czas oczekiwania na przesyłkę w tym gorącym okresie może być wydłużony, w związku z czym najbezpieczniej jest złożyć zamówienie przynajmniej tydzień przed świętami.

Realizacja powyższych punktów i odpowiedzialne przygotowanie listy świątecznych zakupów z pewnością pozwoli nam na organizację świąt Bożego Narodzenia dokładnie za taką kwotę, jaką pierwotnie będziemy chcieli przeznaczyć na ten cel. Warto zatrzymać się na chwilę w tym przedświątecznym pędzie i zadbać o to, by móc potem spędzić magiczny świąteczny czas spokojnie, rodzinnie i bez wizji ciążącego nad nami zadłużenia.

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Share 0
Share 0
Share 0
Powiązane tematy
  • budżet
  • finanse
  • oszczędzanie
  • święta
  • zarządzanie
Poprzedni artykuł
  • Lifestyle
  • Święta

Święta? Tylko w podróży!

Czytaj
Następny artykuł
  • Lifestyle
  • Święta

Zaoszczędź czas kupując w Internecie

Czytaj
Zobacz również inne artykuły!
Czytaj
  • Lifestyle
  • Święta

Świąteczne przesyłki, czyli jak pomóc Mikołajowi

Czytaj
  • Lifestyle
  • Święta

5 pomysłów na to, aby nie spędzić Świąt przed telewizorem

Czytaj
  • Lifestyle
  • Święta

Zaoszczędź czas kupując w Internecie

Czytaj
  • Lifestyle
  • Święta

Święta? Tylko w podróży!

Newsletter
reklama
Instagram

warsawpress

Według danych epidemiologicznych choroby nowotwor Według danych epidemiologicznych choroby nowotworowe najczęściej ujawniają się w okolicy 65. urodzin 🧓👵 i to jest ten czas, gdy zaczynamy mówić w onkologii o wieku senioralnym. Nad tymi pacjentami powinniśmy się wszyscy pochylić ze szczególną troską🤲, bo często zostają ze swoją chorobą sami.

Seniorzy stanowią w Polsce blisko 60% 📈populacji chorych, u których w ostatnich latach wykrywane są nowotwory. U 167 tysięcy osób, u których rozpoznano raka w 2018 roku, prawie 99 tysięcy to osoby po 65. roku życia.

Problemy seniorów, również tych chorych onkologicznie, nie są dostrzegane. I jest to zjawisko, które obserwujemy na całym świecie. A przecież starość jest najdłuższym okresem naszego życia.❗️

Senior z chorobą onkologiczną potrzebuje większego wsparcia w codziennym życiu, na wielu płaszczyznach, by móc sprawnie zarządzać chorobą. Dlatego naszym zdaniem istnieje potrzeba szerokiej współpracy🤝 międzyresortowej w celu poprawy sytuacji starszych pacjentów z chorobą onkologiczną. W prace związane z zapewnieniem odpowiedniej opieki osobom starszym powinny zaangażować się, obok Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej i Ministerstwo Finansów. Jako organizacje pacjentów również będziemy się w te działania angażować. 

Krystyna Wechmann, Prezes Fundacji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. 

Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl

#senior #seniorzy #onkologia #rak #nowotwór #opieka
Starszy wiek to szansa na zrobienie czegoś, co po Starszy wiek to szansa na zrobienie czegoś, co po nas pozostanie, kiedy już odejdziemy. Idealnie do realizacji tego zadania nadaje się internet 💻– okno na świat, którego przewagą nad telewizjami jest jego interaktywność. Korzystający z niego mogą reagować, pisać posty, tworzyć społeczności… – tak robią Mądre Babcie👵.

Dzisiaj przypominamy historię "Mądrej Babci" - Beaty Boruckiej @madrababcia , która była twarzą naszej kampanii "W trosce o Seniorów".

Nie chciałam zostać influencerką, ani być słynną babcią. Wszystko, co powstało, a co z Mądrą Babcią związane, wynikło z faktu, że kiedy w moim życiu pojawiło się troje wnucząt 👶, postanowiłam zapytać inne babcie w sieci internetowej, jak sobie radzą z gromadką wnuków. Jestem jedynaczką, moja mama była jedynaczką, moja córka – również; i jako babcia trójki wnucząt nie wiedziałam czasem, jak mam z nimi postępować. Stwierdziłam jednak, że nie jestem przecież jedyną babcią, która znajduje się w takiej sytuacji, więc zaczęłam publikować posty na FB 📲zawierając w nich moje refleksje, rozterki, obserwacje. To, co pisałam na FB, przyniosło odzew – ze strony babć, które nagle zorientowały się, że są ważne!💡

Z badania SHARE, które jest portretem pokolenia 50+, powstałym w oparciu o badania jakości życia osób po 50. roku życia w różnych krajach Europy, wynika, że złoty medal 🥇w kategorii Relacje po raz kolejny należy się polskim dziadkom, gdyż spędzają oni najwięcej czasu z wnukami – ponad 8 godzin tygodniowo⏳. Doszłam więc do wniosku, że skoro spędzamy dużo czasu z wnukami, to dobrze, abyśmy to robili mądrze i odpowiedzialnie, bo babcia – szczególnie babcia – nie zawsze bywa źródłem dobrej energii w rodzinie, a to może doprowadzać do problemów w relacjach zięć – teściowa, teściowa – synowa i tak dalej. 

Cały artykuł znajdziecie oczywiście na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl 

#seniorzy #inspiracja #zdrowie #babcia #dziadek
Dla tych, którzy nie mieli okazji przeczytać nie Dla tych, którzy nie mieli okazji przeczytać niezwykle inspirującego tekstu🔝, przygotowanego dla nas przez Panią Krystynę Bałakier @balakierkrystyna  Krystyna Bałakier poniżej zamieszczamy kilka cytatów a całość znajdziecie na 👉eksperciozdrowiu.pl

Jeżeli w starszym wieku usiądziemy przed telewizorem📺 bądź przy robótce🧶 i będziemy skupiać się tylko na tym, co nam dolega, to pójdziemy w kierunku starości. Dlatego chcę być przykładem dla innych, że można bez specjalnego wysiłku się rozwijać; nawet, jeśli ma się kiepską emeryturę. 

Zawsze bałam się drogi wstępnej do starości, czyli tego, że nie będę się rozwijać. Wyobrażałam, sobie, że jeśli nie będę umiała korzystać z komputera💻, karty kredytowej💳, konta internetowego, to będę się cofać, a jeśli nie byłoby już w użyciu gotówki, wówczas zostanę bez możliwości dysponowania pieniędzmi. Dlatego uważam, że pierwszym elementem, o który powinien zadbać człowiek starszy, to rozwijanie się, ponieważ świat zmienia się bardzo szybko. Należy to robić w miarę własnych możliwości, ale podstawowe rzeczy trzeba umieć, przykładem są zakupy internetowe. Drugi bezwzględnie ważny dla seniora aspekt to ruch🏃‍♀️, bo siedzenie przed telewizorem przy serialach niszczy zdrowie i powoduje problemy z układem ruchu. Nie powinno się jednak nagle rozpoczynać intensywnego uprawiania sportu (szczególnie, jeśli dotychczas się tego nie robiło), ale należy kontynuować dotychczasową aktywność fizyczną. Ja jestem fanką kijków🚶‍♀️, więc z nimi chodzę.

To, co robię, dodaje mi ogromnej energii💪, podobnie jak kontakty z ludźmi – odczuwam to na co dzień. Czuję się, jakbym miała ogromną rodzinę. bo zawsze ktoś się odezwie, zapyta, zatroszczy. Jest to bardzo miłe i motywujące do dalszego działania.

Cieszy mnie, że mogę być inspiracją dla innych. Bardzo namawiam seniorów, aby poszerzali horyzonty: z pomocą internetu, poprzez czytanie książek, realizowanie swoich pasji. Na emeryturze ma się dużo czasu, więc można wszystko to robić – w każdym wieku.❗️

#seniorzy #motywacja #inspiracja #pasja #zdrowie #rozwój
W ramach naszej kampanii "W trosce o seniorów" op W ramach naszej kampanii "W trosce o seniorów" opublikowaliśmy bardzo ważny artykuł przygotowany wspólnie z Prof. dr hab. n. med. Agatą Szulc 👩‍⚕️ dotyczący depresji seniorów. Pamiętajmy, że żaden wiek nie jest zbyt zaawansowany na to, aby dbać o zdrowie psychiczne. ❗

Osoby po 65. roku życia👴👵 są pod względem depresji generalnie zaniedbane, gdyż objawy, które dotyczą sfery zdrowia psychicznego, bywają bagatelizowane. Skupiamy się zazwyczaj na problemach somatycznych seniora – bo osoby starsze narzekają, mają problemy ze snem, kłopoty z pamięcią, apetytem… Jako społeczeństwo odbieramy te zachowania dość stereotypowo – większość osób uznaje, że są to stany związane z wiekiem i nic na to się nie poradzi. Tymczasem za zachowaniem i stanem seniora może stać depresja. ❗

Bardzo ważne jest obserwowanie osoby starszej, a w razie dostrzeżenia niepokojącej metamorfozy w jej zachowaniu należy skontaktować seniora z lekarzem. Wprowadzenie odpowiedniego leczenia depresji, dostosowanego indywidualnie do pacjenta, może pomóc wyjść ze stanu pogorszenia kondycji psychicznej. Leczenie depresji jest ważne, ponieważ zaniechania w tym obszarze mogą doprowadzić do samobójstwa. U seniorów bywają to tzw. ciche samobójstwa, czyli takie, w których otoczenie nie rozpozna targnięcia się na swoje życie, bo osoba starsza może, na przykład, stopniowo wycofywać się z egzystencji przez odmowę wstania z łóżka, przyjmowania posiłków, leków, napojów; lub dojdzie do zażycia nadmiaru leków – co mogło być dziełem przypadku, ale też mogło być działaniem intencjonalnym.

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu na eksperciozdrowiu.pl 

#seniorzy #depresja #zdrowiepsychiczne #zdrowie
Kochani, z okazji zbliżających się Świąt🎄🎅 oraz nadchodzącego Nowego Roku życzymy Wam zdrowia, szczęścia i spokoju. Niech ten najbliższy rok🍾 przyniesie wiele budujących myśli, dobrych spotkań i energii potrzebnej do osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów.
Dzisiaj zachęcamy do przeczytania artykułu Justy Dzisiaj zachęcamy do przeczytania artykułu Justyna Wielgosz-Dietetyk @justnutrition opublikowanego w ramach naszej kampanii "W trosce o seniorów". Cały artykuł znajdziecie na stronie warsawpress💻

❗️Prawidłowe odżywianie to jeden z najskuteczniejszych i najtańszych sposobów na zmniejszenie obciążenia wieloma chorobami cywilizacyjnymi, m.in. otyłością, cukrzycą typu 2, chorobami sercowo-naczyniowymi nowotworowymi. Dieta stanowi też ważny czynnik w budowaniu różnorodności mikrobioty jelitowej (flory bakteryjnej), która ma duży wpływ na zdrowotność całego organizmu.❗️

Chcąc scharakteryzować ogólne zasady żywienia seniora, powinniśmy bazować na założeniach diety śródziemnomorskiej🥕🍎🥗🍣, uważanej za jeden z najzdrowszych model żywieniowy na świecie. Dieta ta może poprawić parametry metaboliczne i sercowo-naczyniowe oraz zmniejszyć częstość występowania poważnych incydentów sercowo-naczyniowych o około 30%. Ponadto korzystnie wpływa ona na mikrobiotę jelitową, gdyż sprzyja różnorodności mikroflory i zwiększa w okrężnicy ilość bakterii należących do korzystnych dla nas szczepów.

⛔️Osoby starsze powinny unikać żywności, która może działać zapalnie i tym samym pogarszać profil lipidowy i glukozowo-insulinowy. Do produktów spożywczych, które nie powinny znajdować się w diecie osoby starszej, zaliczone zostały: produkty gotowe będące źródłem soli i cukru, pieczywo cukiernicze, żywność wysokoprzetworzona typu fast-food, słodkie napoje, soki, słodycze, niskiej jakości margaryny z dodatkiem utwardzonych tłuszczy, wysokotłusty nabiał bogaty w tłuszcze nasycone, mięso czerwone, podroby, przetwory mięsne. Osoby starsze powinny też unikać nadmiernego spożycia alkoholu i palenia papierosów.🚭
reklama
Według danych epidemiologicznych choroby nowotworowe najczęściej ujawniają się w okolicy 65. urodzin 🧓👵 i to jest ten czas, gdy zaczynamy mówić w onkologii o wieku senioralnym. Nad tymi pacjentami powinniśmy się wszyscy pochylić ze szczególną troską🤲, bo często zostają ze swoją chorobą sami.
Starszy wiek to szansa na zrobienie czegoś, co po nas pozostanie, kiedy już odejdziemy. Idealnie do realizacji tego zadania nadaje się internet 💻– okno na świat, którego przewagą nad telewizjami jest jego interaktywność. Korzystający z niego mogą reagować, pisać posty, tworzyć społeczności… – tak robią Mądre Babcie👵.
Dla tych, którzy nie mieli okazji przeczytać niezwykle inspirującego tekstu🔝, przygotowanego dla nas przez Panią Krystynę Bałakier @balakierkrystyna  Krystyna Bałakier poniżej zamieszczamy kilka cytatów a całość znajdziecie na 👉eksperciozdrowiu.pl
W ramach naszej kampanii "W trosce o seniorów" opublikowaliśmy bardzo ważny artykuł przygotowany wspólnie z Prof. dr hab. n. med. Agatą Szulc 👩‍⚕️ dotyczący depresji seniorów. Pamiętajmy, że żaden wiek nie jest zbyt zaawansowany na to, aby dbać o zdrowie psychiczne. ❗
Kochani, z okazji zbliżających się Świąt🎄🎅 oraz nadchodzącego Nowego Roku życzymy Wam zdrowia, szczęścia i spokoju. Niech ten najbliższy rok🍾 przyniesie wiele budujących myśli, dobrych spotkań i energii potrzebnej do osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów.
Dzisiaj zachęcamy do przeczytania artykułu Justyna Wielgosz-Dietetyk @justnutrition opublikowanego w ramach naszej kampanii "W trosce o seniorów". Cały artykuł znajdziecie na stronie warsawpress💻
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
©2020 Warsaw Press. All Rights Reserved

Wprowadź wyszukiwane słowa kluczowe i naciśnij Enter.