Obserwuj nas w social mediach!
Facebook
Instagram
Newsletter
Newsletter
Eksperci o zdrowiu
Eksperci o zdrowiu
  • Aktualności
  • Onkologia
  • Hematologia
  • Zdrowie Kobiet
  • Seniorzy
  • Choroby cywilizacyjne
  • Baza leków
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Recepta na młodość?

  • 6 minut czytania
Total
0
Shares
0
0
0
0
0
0

Serialowa bohaterka Maria dba zarówno o swoje zdrowie jaki i o serialowego męża Włodka. Jak na co dzień robi to Bożena Dykiel? Rozmawiamy z aktorką teatralną, filmową i serialową, kobietą pełną energii i pasji do gotowania. Bożena Dykiel zdradza swój przepis na radosne, aktywne i pyszne życie seniora.

Jakkolwiek by o tym nie mówić, starość nie kojarzy się dobrze. Wierzy Pani w to, że starość może być radosna?

Oczywiście, może być radosna. Wydaję mi się, że na pogodną starość trzeba sobie zasłużyć. Dla mnie pogodna starość jest związana z tym, że mam rodzinę, dzieci i wnuki. To, że nasza starość jest spokojna związane jest także z tym, że nie ma jakiś poważnych chorób w domu czy też nieszczęść, które się mogą przytrafić w życiu. Niestety nie zawsze wszystko idzie jak z płatka. Myślę, że najbardziej przykra jest samotność na stare lata. I tego przede wszystkim my seniorzy powinniśmy unikać. Powinniśmy garnąć się do ludzi, czerpać z nich, ale też i dawać od siebie. Także jeżeli dajesz to i otrzymasz z powrotem. Trzeba do tego umiejętnie i trochę filozoficznie podejść. Nie zaprzestawać kształcenia, warto uczęszczać na Uniwersytety Trzeciego Wieku, ponieważ jest to kontakt z ludźmi i to mądrymi ludźmi. Kontakt z innymi ludźmi to zawsze dobra odmiana. Daje nam inne spojrzenie na rzeczy, które nie raz wydawałby nam się, że są nie do przebycia -a tu ktoś zaraz rzuci nam dobrą myśl? – Dlaczego nie. Starajmy się nie zaczynać dnia od „nie”.

Serialowa bohaterka Maria dba zarówno o swoje zdrowie jaki i o serialowego męża Włodka. Jak na co dzień robi to Bożena Dykiel?

Jestem aktywna w domu. Od 40 paru lat : piorę sama, krochmalę pościel, prasuję, gotuję w zasadzie większość rzeczy robię sama. Lubię gotować, szczególnie jak mam czas i nie muszę się śpieszyć z nauką roli na następy dzień. Jeśli coś sobie postanowię to staram się to zrealizować. Obiecałam sobie dobrych parę lat temu, że nie będę się wstydziła założyć bikini – i nie wstydzę, ponieważ moja figura jest ok jak na moje lata. Rzecz nie polega na tym, ażeby uczęszczać na siłownie czy fitness. Oczywiście, są pomocne, ponieważ tam nauczymy się jak pracować nad pewnymi partiami ciała, które u kobiet siadają wcześniej. Ludziom na tzw. starość potrzebne jest wyciąganie się i rozciąganie. Każdy dzień możemy zacząć od wyciągania się nawet na łóżku. To wcale nie są żadne wymyślne ćwiczenia. Wystarczy zajrzeć do jakiejś książki czy popytać się znajomych czy też raz zafundować sobie wizytę na fitnessie, żeby po prostu wiedzieć co należy zrobić, żeby utrzymać brzuch w dobrej formie, żeby dobrze pracowały bicepsy, tricepsy czyli nasze ręce. Pamiętajmy, że ręce często zdradzają wiek pomimo wielu zastosowanych teraz modnych zabiegów. Dlatego trzeba nad nimi pracować. Mam zwyrodnieniową chorobę stawów, niestety za późno zauważoną, natomiast pracuję nad tym ćwicząc, aby choroba nie posuwała się do przodu. Trzeba tylko chcieć i być systematycznym, a w starszym wieku systematyczność jest bardzo prostą rzeczą ponieważ normalnie ludzie będący na emeryturze nie są aż tak zajęci. Ja nie lubię ćwiczyć popołudniu czy wieczorem bo jestem już zmęczona. Rano zjem jogurt naturalny z owocami, wypije zieloną herbatę, pokręcę się trochę po domu, nastawię pranie i wtedy zaczynam ćwiczenia. Jeżeli jest brzydka pogoda w ogóle nie wychodzę na dwór po prostu bardzo szybko 15min chodzę po domu, trzymając ręce tak żeby nie zwisały, a uczestniczyły w marszu. Można ten marsz zrobić w miejscu. Wtedy po prostu uruchamiany metabolizm. Następnie rozkładam mate i ćwiczę godzinę. Po ćwiczeniach zrobię jeszcze jakaś drobną rzecz i dopiero zbieram się do normalnego śniadania. Podstawą jest aktywność fizyczna i racjonalne odżywianie.

Gotowanie to Pani pasja. Co najczęściej ląduje u Pani na talerzu?

Razem z mężem mamy takie przyzwyczajenie, że okrągły rok jemy zieloną sałatę z różnymi dodatkami z pomidorem, ogórkiem, papryką, szczypiorkiem z tym co mamy w domu. Często robię sałatę z odrobiną oliwy, cytryny, z sosem własnej roboty. Uwielbiam to, bo jeśli zaczynamy obiad od sałaty to oczywiście o wiele mniej jemy na drugie danie, a sałatą można się też najeść. Do sałat jak i do innych potraw często prażę orzechy na suchej patelni. Smakują świetnie, ale nie należy zjadać całej miseczki. Bardzo dobre dla nas seniorów są rodzime orzechy włoskie, laskowe właściwe każde, ponieważ zawierają bardzo dużo witamin i energii, którą nam sprzedają. Uwielbiam ryby, kupuję również mięso, ale takie, które pozwala mi uzupełnić kolagen w moich kościach. Jem wszystko co jest z klejem: ogon wołowy, pręga wołowa, gicz cielęca, a jeżeli robię mielone to nie robię tylko z chudego mięsa tylko biorę biodrówkę, która ma tez dużo kleju. U nas w domu jemy bardzo dużo kaszy, przeróżnej. Jest ona niezwykle zdrowa, można ją przygotować zarówno na słodko jak i na pikantnie oraz na słono jak kto chce oczywiście w zależności od tego co kaszy towarzyszy.

Jak powinna wyglądać dieta seniora? Z czego należy zrezygnować, a co warto wprowadzić do codziennej diety?

Przede wszystkim dieta seniora nie powinna być nudna. Jedzmy częściej, a mniej. Z pewnością nie należy się ograniczać. Masz ochotę na czekoladę, dobrze zjedz kawałek, ale nie całą tabliczkę. Warto zrezygnować z tzw. głupich słodyczy pełnych śmietan i kremów. We wszystkim musi być umiar również w diecie. Poza tym jedzmy wszystko, nie odrzucajmy niczego. Ostatnio usłyszałam „Oj ziemniaka to na pewno nie jem” – Ty głuptasie, ziemniak ma dużo potasu, jest zdrowy. Ugotuj go ze skórką i potem obierz go i dodaj trochę masła i kopru. Polecam picie gorącej wody z kawałkami imbiru i cytryny zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Działa to świetnie na przemianę materii jak również na przewód pokarmowy wręcz wspaniale oczyszcza organizm. Jedzmy ryby, które są bogate w kwasy omega 3. Można je przyrządzić na różne sposoby. Razem z mężem lubimy dorsza, gotuję go na parze, wcześniej odrobinę solę i zawijam w folię wcześniej posmarowanym olejem rzepakowym i dodaje zmiażdżony czosnek. Często towarzyszą dorszowi warzywa również zrobione na parze brokuł, kalafior czy marchewka. Używajmy różnych przypraw czosnku, cebuli czy też chili, dodane do zupy potrafią zmienić smak nawet „zwykłej” zupy na egzotyczną. Nie bójmy się eksperymentować. To są rzeczy tanie, a zdrowe. Pijmy duże ilości wody. Jedzmy masło, nasze oczy go bardzo potrzebują i pamiętajmy, że w naturalnym tłuszczu rozpuszcza się większa ilość witamin np. witamina A. Rekomenduję oleje, ale nie do smażenia, a na surowo np. do różnego rodzaju sałatek, a jesienią warto zamrozić natkę pietruszki i koperek.

Jest Pani w doskonałej formie, tryska Pani energią. Jaka jest recepta na zachowanie tak świetnej formy? Jaki rodzaj aktywności fizycznej rekomendowała by Pani seniorom?

Spacery, spacery i jeszcze raz spacery. Wyjdźmy z dzieckiem, wnuczkiem na spacer, przecież dzieci lubią towarzystwo tak jak i ludzie starsi. Szukajmy pretekstu, żeby wyjść z domu, czytajmy na przykład w parku jeśli jest dobra pogoda. Rozciągajmy się, schylajmy się, polecam jak najwięcej ruchu. Ja zaczęłam regularnie ćwiczyć mając 60 lat. Stwierdziłam wówczas – kostium jednoczęściowy jest zdecydowanie dla starszych kobiet, nie dla mnie. Właściwie wszelkie ćwiczenia należy zaczynać tak, żeby nasze ciało na tym nie ucierpiało, a było zadowolone. Ja nie zaczynałam od 300 brzuszków, zaczynałam od 50, a później sobie zwiększałam ilość. Pamiętajmy podstawą dobrej formy jest ruch i rozwaga w jedzeniu. Buziaki dla wszystkich seniorów! Nie dajmy się zepchnąć na boczny tor, ponieważ my seniorzy bardzo wiele wiemy i umiemy. Od nas wielu rzeczy przydatnych w życiu można się nauczyć.

 

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Share 0
Share 0
Share 0
Powiązane tematy
  • Bożena Dykiel
  • seniorzy
  • zdrowie
Poprzedni artykuł
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Sposób na sprawne stawy

Czytaj
Następny artykuł
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

W trosce o serce seniora

Czytaj
Zobacz również inne artykuły!
Czytaj
  • Newsy
  • Zdrowie

Dawka przypominająca zmniejsza liczbę hospitalizacji

Czytaj
  • Newsy
  • Zdrowie

Lecanemab – Lek na chorobę Alzheimera

Czytaj
  • Seniorzy X ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych

Czytaj
  • Seniorzy X ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Mądra Babcia – historia z życia wzięta

Czytaj
  • Seniorzy X ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Nakręca mnie pasja – Krystyna Bałakier

Czytaj
  • Seniorzy X ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Dieta seniora tylko dobrze dobrana

Czytaj
  • Seniorzy X ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Onkologiczni 65+ – potrzebne wsparcie systemowe i społeczne

Czytaj
  • Seniorzy X ed.
  • W trosce o seniorów
  • Zdrowie

Bo liczy się każdy ruch!

Newsletter
reklama
Instagram

warsawpress

Według danych epidemiologicznych choroby nowotwor Według danych epidemiologicznych choroby nowotworowe najczęściej ujawniają się w okolicy 65. urodzin 🧓👵 i to jest ten czas, gdy zaczynamy mówić w onkologii o wieku senioralnym. Nad tymi pacjentami powinniśmy się wszyscy pochylić ze szczególną troską🤲, bo często zostają ze swoją chorobą sami.

Seniorzy stanowią w Polsce blisko 60% 📈populacji chorych, u których w ostatnich latach wykrywane są nowotwory. U 167 tysięcy osób, u których rozpoznano raka w 2018 roku, prawie 99 tysięcy to osoby po 65. roku życia.

Problemy seniorów, również tych chorych onkologicznie, nie są dostrzegane. I jest to zjawisko, które obserwujemy na całym świecie. A przecież starość jest najdłuższym okresem naszego życia.❗️

Senior z chorobą onkologiczną potrzebuje większego wsparcia w codziennym życiu, na wielu płaszczyznach, by móc sprawnie zarządzać chorobą. Dlatego naszym zdaniem istnieje potrzeba szerokiej współpracy🤝 międzyresortowej w celu poprawy sytuacji starszych pacjentów z chorobą onkologiczną. W prace związane z zapewnieniem odpowiedniej opieki osobom starszym powinny zaangażować się, obok Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej i Ministerstwo Finansów. Jako organizacje pacjentów również będziemy się w te działania angażować. 

Krystyna Wechmann, Prezes Fundacji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. 

Cały artykuł znajdziecie na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl

#senior #seniorzy #onkologia #rak #nowotwór #opieka
Starszy wiek to szansa na zrobienie czegoś, co po Starszy wiek to szansa na zrobienie czegoś, co po nas pozostanie, kiedy już odejdziemy. Idealnie do realizacji tego zadania nadaje się internet 💻– okno na świat, którego przewagą nad telewizjami jest jego interaktywność. Korzystający z niego mogą reagować, pisać posty, tworzyć społeczności… – tak robią Mądre Babcie👵.

Dzisiaj przypominamy historię "Mądrej Babci" - Beaty Boruckiej @madrababcia , która była twarzą naszej kampanii "W trosce o Seniorów".

Nie chciałam zostać influencerką, ani być słynną babcią. Wszystko, co powstało, a co z Mądrą Babcią związane, wynikło z faktu, że kiedy w moim życiu pojawiło się troje wnucząt 👶, postanowiłam zapytać inne babcie w sieci internetowej, jak sobie radzą z gromadką wnuków. Jestem jedynaczką, moja mama była jedynaczką, moja córka – również; i jako babcia trójki wnucząt nie wiedziałam czasem, jak mam z nimi postępować. Stwierdziłam jednak, że nie jestem przecież jedyną babcią, która znajduje się w takiej sytuacji, więc zaczęłam publikować posty na FB 📲zawierając w nich moje refleksje, rozterki, obserwacje. To, co pisałam na FB, przyniosło odzew – ze strony babć, które nagle zorientowały się, że są ważne!💡

Z badania SHARE, które jest portretem pokolenia 50+, powstałym w oparciu o badania jakości życia osób po 50. roku życia w różnych krajach Europy, wynika, że złoty medal 🥇w kategorii Relacje po raz kolejny należy się polskim dziadkom, gdyż spędzają oni najwięcej czasu z wnukami – ponad 8 godzin tygodniowo⏳. Doszłam więc do wniosku, że skoro spędzamy dużo czasu z wnukami, to dobrze, abyśmy to robili mądrze i odpowiedzialnie, bo babcia – szczególnie babcia – nie zawsze bywa źródłem dobrej energii w rodzinie, a to może doprowadzać do problemów w relacjach zięć – teściowa, teściowa – synowa i tak dalej. 

Cały artykuł znajdziecie oczywiście na naszej stronie ➡️eksperciozdrowiu.pl 

#seniorzy #inspiracja #zdrowie #babcia #dziadek
Dla tych, którzy nie mieli okazji przeczytać nie Dla tych, którzy nie mieli okazji przeczytać niezwykle inspirującego tekstu🔝, przygotowanego dla nas przez Panią Krystynę Bałakier @balakierkrystyna  Krystyna Bałakier poniżej zamieszczamy kilka cytatów a całość znajdziecie na 👉eksperciozdrowiu.pl

Jeżeli w starszym wieku usiądziemy przed telewizorem📺 bądź przy robótce🧶 i będziemy skupiać się tylko na tym, co nam dolega, to pójdziemy w kierunku starości. Dlatego chcę być przykładem dla innych, że można bez specjalnego wysiłku się rozwijać; nawet, jeśli ma się kiepską emeryturę. 

Zawsze bałam się drogi wstępnej do starości, czyli tego, że nie będę się rozwijać. Wyobrażałam, sobie, że jeśli nie będę umiała korzystać z komputera💻, karty kredytowej💳, konta internetowego, to będę się cofać, a jeśli nie byłoby już w użyciu gotówki, wówczas zostanę bez możliwości dysponowania pieniędzmi. Dlatego uważam, że pierwszym elementem, o który powinien zadbać człowiek starszy, to rozwijanie się, ponieważ świat zmienia się bardzo szybko. Należy to robić w miarę własnych możliwości, ale podstawowe rzeczy trzeba umieć, przykładem są zakupy internetowe. Drugi bezwzględnie ważny dla seniora aspekt to ruch🏃‍♀️, bo siedzenie przed telewizorem przy serialach niszczy zdrowie i powoduje problemy z układem ruchu. Nie powinno się jednak nagle rozpoczynać intensywnego uprawiania sportu (szczególnie, jeśli dotychczas się tego nie robiło), ale należy kontynuować dotychczasową aktywność fizyczną. Ja jestem fanką kijków🚶‍♀️, więc z nimi chodzę.

To, co robię, dodaje mi ogromnej energii💪, podobnie jak kontakty z ludźmi – odczuwam to na co dzień. Czuję się, jakbym miała ogromną rodzinę. bo zawsze ktoś się odezwie, zapyta, zatroszczy. Jest to bardzo miłe i motywujące do dalszego działania.

Cieszy mnie, że mogę być inspiracją dla innych. Bardzo namawiam seniorów, aby poszerzali horyzonty: z pomocą internetu, poprzez czytanie książek, realizowanie swoich pasji. Na emeryturze ma się dużo czasu, więc można wszystko to robić – w każdym wieku.❗️

#seniorzy #motywacja #inspiracja #pasja #zdrowie #rozwój
W ramach naszej kampanii "W trosce o seniorów" op W ramach naszej kampanii "W trosce o seniorów" opublikowaliśmy bardzo ważny artykuł przygotowany wspólnie z Prof. dr hab. n. med. Agatą Szulc 👩‍⚕️ dotyczący depresji seniorów. Pamiętajmy, że żaden wiek nie jest zbyt zaawansowany na to, aby dbać o zdrowie psychiczne. ❗

Osoby po 65. roku życia👴👵 są pod względem depresji generalnie zaniedbane, gdyż objawy, które dotyczą sfery zdrowia psychicznego, bywają bagatelizowane. Skupiamy się zazwyczaj na problemach somatycznych seniora – bo osoby starsze narzekają, mają problemy ze snem, kłopoty z pamięcią, apetytem… Jako społeczeństwo odbieramy te zachowania dość stereotypowo – większość osób uznaje, że są to stany związane z wiekiem i nic na to się nie poradzi. Tymczasem za zachowaniem i stanem seniora może stać depresja. ❗

Bardzo ważne jest obserwowanie osoby starszej, a w razie dostrzeżenia niepokojącej metamorfozy w jej zachowaniu należy skontaktować seniora z lekarzem. Wprowadzenie odpowiedniego leczenia depresji, dostosowanego indywidualnie do pacjenta, może pomóc wyjść ze stanu pogorszenia kondycji psychicznej. Leczenie depresji jest ważne, ponieważ zaniechania w tym obszarze mogą doprowadzić do samobójstwa. U seniorów bywają to tzw. ciche samobójstwa, czyli takie, w których otoczenie nie rozpozna targnięcia się na swoje życie, bo osoba starsza może, na przykład, stopniowo wycofywać się z egzystencji przez odmowę wstania z łóżka, przyjmowania posiłków, leków, napojów; lub dojdzie do zażycia nadmiaru leków – co mogło być dziełem przypadku, ale też mogło być działaniem intencjonalnym.

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu na eksperciozdrowiu.pl 

#seniorzy #depresja #zdrowiepsychiczne #zdrowie
Kochani, z okazji zbliżających się Świąt🎄🎅 oraz nadchodzącego Nowego Roku życzymy Wam zdrowia, szczęścia i spokoju. Niech ten najbliższy rok🍾 przyniesie wiele budujących myśli, dobrych spotkań i energii potrzebnej do osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów.
Dzisiaj zachęcamy do przeczytania artykułu Justy Dzisiaj zachęcamy do przeczytania artykułu Justyna Wielgosz-Dietetyk @justnutrition opublikowanego w ramach naszej kampanii "W trosce o seniorów". Cały artykuł znajdziecie na stronie warsawpress💻

❗️Prawidłowe odżywianie to jeden z najskuteczniejszych i najtańszych sposobów na zmniejszenie obciążenia wieloma chorobami cywilizacyjnymi, m.in. otyłością, cukrzycą typu 2, chorobami sercowo-naczyniowymi nowotworowymi. Dieta stanowi też ważny czynnik w budowaniu różnorodności mikrobioty jelitowej (flory bakteryjnej), która ma duży wpływ na zdrowotność całego organizmu.❗️

Chcąc scharakteryzować ogólne zasady żywienia seniora, powinniśmy bazować na założeniach diety śródziemnomorskiej🥕🍎🥗🍣, uważanej za jeden z najzdrowszych model żywieniowy na świecie. Dieta ta może poprawić parametry metaboliczne i sercowo-naczyniowe oraz zmniejszyć częstość występowania poważnych incydentów sercowo-naczyniowych o około 30%. Ponadto korzystnie wpływa ona na mikrobiotę jelitową, gdyż sprzyja różnorodności mikroflory i zwiększa w okrężnicy ilość bakterii należących do korzystnych dla nas szczepów.

⛔️Osoby starsze powinny unikać żywności, która może działać zapalnie i tym samym pogarszać profil lipidowy i glukozowo-insulinowy. Do produktów spożywczych, które nie powinny znajdować się w diecie osoby starszej, zaliczone zostały: produkty gotowe będące źródłem soli i cukru, pieczywo cukiernicze, żywność wysokoprzetworzona typu fast-food, słodkie napoje, soki, słodycze, niskiej jakości margaryny z dodatkiem utwardzonych tłuszczy, wysokotłusty nabiał bogaty w tłuszcze nasycone, mięso czerwone, podroby, przetwory mięsne. Osoby starsze powinny też unikać nadmiernego spożycia alkoholu i palenia papierosów.🚭
reklama
Według danych epidemiologicznych choroby nowotworowe najczęściej ujawniają się w okolicy 65. urodzin 🧓👵 i to jest ten czas, gdy zaczynamy mówić w onkologii o wieku senioralnym. Nad tymi pacjentami powinniśmy się wszyscy pochylić ze szczególną troską🤲, bo często zostają ze swoją chorobą sami.
Starszy wiek to szansa na zrobienie czegoś, co po nas pozostanie, kiedy już odejdziemy. Idealnie do realizacji tego zadania nadaje się internet 💻– okno na świat, którego przewagą nad telewizjami jest jego interaktywność. Korzystający z niego mogą reagować, pisać posty, tworzyć społeczności… – tak robią Mądre Babcie👵.
Dla tych, którzy nie mieli okazji przeczytać niezwykle inspirującego tekstu🔝, przygotowanego dla nas przez Panią Krystynę Bałakier @balakierkrystyna  Krystyna Bałakier poniżej zamieszczamy kilka cytatów a całość znajdziecie na 👉eksperciozdrowiu.pl
W ramach naszej kampanii "W trosce o seniorów" opublikowaliśmy bardzo ważny artykuł przygotowany wspólnie z Prof. dr hab. n. med. Agatą Szulc 👩‍⚕️ dotyczący depresji seniorów. Pamiętajmy, że żaden wiek nie jest zbyt zaawansowany na to, aby dbać o zdrowie psychiczne. ❗
Kochani, z okazji zbliżających się Świąt🎄🎅 oraz nadchodzącego Nowego Roku życzymy Wam zdrowia, szczęścia i spokoju. Niech ten najbliższy rok🍾 przyniesie wiele budujących myśli, dobrych spotkań i energii potrzebnej do osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów.
Dzisiaj zachęcamy do przeczytania artykułu Justyna Wielgosz-Dietetyk @justnutrition opublikowanego w ramach naszej kampanii "W trosce o seniorów". Cały artykuł znajdziecie na stronie warsawpress💻
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
©2020 Warsaw Press. All Rights Reserved

Wprowadź wyszukiwane słowa kluczowe i naciśnij Enter.